Çarşaflardan kan lekeleri nasıl çıkarılır

Çarşaflarda kan lekesi oldukça sık rastlanan bir durumdur, bunu biliyor muydun? Aynen, ayrıca kan lekeleri son derece inatçı ve yıkandıktan sonra bile iz bırakmaya eğilimlidirler. Bu nedenle yıkama esnasında ‘Leke kalır mı acaba?’ diye endişe duyulur. Bu tip durumlarda işin sırrı ön işlem yapmaktır, ama başarılı olmak için doğru şekilde yapmak mühimdir; her ürün, ön işlem için aynı şekilde etkili değildir! ACE’nin tavsiyelerine kulak ver, kan lekeleri hiç iz bırakmadan çarşaflardan tamamen kaybolacaktır.

Neye ihtiyaç duyacaksınız

1

Step 1: Soğuk su ile ön işlem yap ve etkisini göstermesini bekle

Çarşaf üzerindeki kana, daima ön işlem yapılmalıdır, bu hem tek bir leke için hem de küçük ebatlı birden çok leke için geçerlidir. Ideal bir sonuç için, taze kan lekelerine soğuk su ile ön işlem yap. Normal yıkama ile devam etmeden önce birkaç dakika beklemen yeterlidir, eğer kan lekeleri kurumuşlarsa 15 dakikadan az olmayacak şekilde beklemelisin.

2

Step 2: Çamaşır makinesine koy

Çarşaflara ön işlem yaptıktan sonra, onları çamaşır makinesine koy. Deterjanı bir dozlayıcı içine dök, makine sepetinde doğrudan çamaşırların üzerine yerleştirdikten sonra, beyazlar için bile, maksimum 30°C sıcaklıkta olacak bir yıkama ayarla. Sıcak su gerçekten de, kan lekelerinin tamamen çıkmasını zorlaştırır ve bunların etrafındaki izleri sabitleme ihtimali yüksektir.

3

Step 3: Katkı maddesini koy ve yıkamayı başlat

Kan lekesi olan çamaşırlar eğer tamamen beyazsa, ACE Klasik çamaşır suyunu makinenin ilgili özel bölmesine, belirtilen seviyeye ulaşıncaya kadar dök. ACE Klasik, beyazlatmanın dışında çarşaflarında derinlemesine hijyen sağlar ve kumaşın liflerine zarar vermeden onları korur. Ama eğer çamaşır makinende özel çamaşır suyu gözü yok ise, bunu yumuşatıcı kısmına dök, ön yıkama fonksiyonunu başlatıp makine su alma işlemini sürdürürken, 1 buçuk bardak (128 ml) ACE Klasik'i su akan göze dökebilirsin. Ön yıkama bittikten sonra normal yıkama işlemine başlayabilirsin.

4

Step 4: Kurut

Kan ile lekelenmiş çarşafların kurutulması asla kurutma makinesi ile yapılmamalıdır. Gerçekten de, eğer talihsizlik sonucu birkaç küçük iz kalmışsa, kurutma makinesindeki yüksek sıcaklık lekeyi liflere sabitleyebilir. En iyisi, kurutma işlemini açık havada, doğrudan güneş ışığından uzak olacak şekilde mutlaka gölgede gerçekleştirmek.

AYŞE TEYZE'DEN BİR TAVSİYE DAHA

Çarşafları ütülemeden önce iyice kontrol et, ütünün ısısı kalan muhtemel leke izlerini sabitleyebilir. Hala kan lekesi izlerinin bulunması durumunda, önceki işlemleri madde 1’den itibaren tekrarla.

Yıkamak için kullandığımız ürün

ACE Klasik