Gömleklerden ruj lekeleri nasıl çıkarılır

Ortama ve kıyafetimize uygun bir ruj seçmek ne büyük bir keyiftir! Ama tam süslenirken rujun elimizden tertemiz gömleğimizin üzerine düşmesi de bir o kadar sinir bozucudur. Artık yapılabilecek tek şey ruj lekesini gömleğimizden çıkarmaktır. Ama bu da hiç kolay bir iş değildir. Özellikle o yoğun renkli ve kremsi ruj o bembeyaz gömleğe bir kere değdiyse: Ruj lekesinin çıkmama olasılığı çok yüksektir! İşte gömleklerden ruj izini tamamen çıkarmak için atman gereken bir kaç adım.

Neye ihtiyaç duyacaksınız

1

Step 1: Lekenin üzerine hemen müdahale et

Lekeyi fark eder etmez, tamamen kurumasına izin vermeden müdahale et. Ruj lekesinin üzerini silmekten kesinlikle kaçın, aksi takdirde lekeler genişleyecek ve kumaşın lifleri içinde daha da derine nüfuz edecektir. Öncelikle kumaşın yüzeyindeki ruj kalıntısının fazlasını keskin olmayan bir tereyağı bıçağı yardımıyla dikkatli bir şekilde kazıyarak temizle.

2

Step 2: Ön işlem yap

Lekeli gömleğin asıl yıkama işlemine başlamadan önce, lekeli bölgeye bir ön işlem yapmak, işleri her zaman kolaylaştırır: Ruj lekesi, Pigmentler, yağlar, yumuşatıcılar ve balmumu gibi, normal bir deterjan için çok miktarda temizlenmesi zor maddeler içerir. Gömleği temiz bir örtü üzerine, lekeler yukarı bakacak şekilde yerleştir. Gömleğin kumaşı beyaz, pamuklu veya dayanıklı başka bir malzeme ise, lekenin üzerini ACE Ultra Köpük Ferahlık Etkisi sıkarak tamamen kapla. Ürünün lekeye etki etmesi için 5 dakika bekle ve sonra lekeyi bir bez yardımıyla hafifçe tamponlayarak temizle. Gömleği çevir ve aynı işlemi bu kez kumaşın lekeli kısmının tersinden uygula.

3

Step 3: Çamaşır makinesine koy ve deterjanı ekle

Bu noktada lekelerin büyük bölümü artık kumaştan ayrılmış olacaktır, bu nedenle artık sana düşen tek şey, ürünü etiket üzerinde yer alan talimatlara uygun şekilde yıkamaktır. Bunun için, gömleği çamaşır makinesine yerleştir ve her zaman kullandığın deterjanı ekle. Sana tavsiyemiz, deterjanı bir dozlayıcı içine döküp, makinedeki çamaşırların üzerine yerleştirmen. Yıkama sıcaklığını, beyaz ve dayanıklı kumaşlar için 40°C ve diğer tüm tipler için 30°C olarak ayarla.

4

Step 4: Yıkamayı başlat

Makinede yıkanmaya uygunsa, beyaz gömleğini çamaşır makinesine koy, eğer makinenin özel çamaşır suyu gözü varsa, belirtilen seviyeye kadar ACE 2si1 arada yoğun çamaşır suyu'nu bu göze dök. Eğer çamaşır makinenin böyle bir gözü yok ise ACE Çamaşır suyunu makinenin yumuşatıcı kısmına dök. Veya, ön yıkama fonksiyonunu başlatıp, makine su alırken, 1 buçuk bardak (225 ml) ACE 2si1 arada yoğun çamaşır suyu'nu suyun geçtiği göze dökebilirsin. Şimdi, yıkamayı başlat, ve ruj lekesinin gömlekten tamamen çıktığını göreceksin!

Elde yıkama

Eğer beyaz gömleğin elde yıkanması gerekiyorsa, su ile dolu (10 litre) bir leğen içine 1 bardak (150 ml) ACE 2si1 arada yoğun çamaşır suyu ekle ve herhangi bir deterjan koymadan, gömleği 20/30 dakika bu suda beklet. Daha sonra çamaşırı durula ve her zaman kullandığın deterjan ile elde yıka.

AYŞE TEYZE'DEN BİR TAVSİYE DAHA

Gömleğin üzerindeki ruj lekesini daha kolay kazımak ve çıkartmak için lekenin üzerine saç spreyi sıkabilirsin: bu işlem lekenin, kumaşın liflerine doğru nüfuz etmesinin önüne geçecek ve böylece çıkarılmasını daha kolay bir hale gelecektir.

Yıkamak için kullandığımız ürün

ACE Ultra Köpük Çiçek Kokulu, ACE Ultra Köpük Ferahlık Etkisi

ACE 2'si1 Arada Yoğun Çamaşir Suyu